Időnként csak pislogok és kapkodom a fejem, mikor egy-egy bejegyzést olvasok kismamás csoportban vagy cikkben látok olyat, amiről még korábban sosem hallottam. Csak úgy repkednek a kifejezések, rövidítések, s szégyen, nem szégyen néha semmit nem értek belőlük. A többi kismama ezt mind honnan tudja? Most hoztam pár kifejezést, rövidítést, amit várandósan hallhatsz, olvashatsz, hátha van olyan, ami neked is újdonság lesz. Most az első trimeszterben hallottakról írok, majd még lesz ilyen cikk a későbbiekben is.
- HCG – Jó, ez nem pont olyan, amiről még nem hallottam korábban, de nézzük csak mit is jelent pontosan. A HCG pontosan a Human Chorialis Gonadotropin rövidítése, ami egy hormon. Akkor mutatható ki nagymértékben a szervezetben, ha valaki teherbe esik. Kezdetben a beágyazódott petesejt, majd a méhlepény termeli. A normálisnál alacsonyabb HCG szint utalhat vetélésre vagy méhen kívüli terhességre is. A webbeteg.hu oldal szerint ezek a normális szintek:
3. hét 5 – 50 hCG szint (mIU/ml)
4. hét 3 – 426 hCG szint (mIU/ml)
5. hét 19 – 7,340 hCG szint (mIU/ml)
6. hét 1,080 – 56,500 hCG szint (mIU/ml)
7-8. hét 7,650 – 229,000 hCG szint (mIU/ml)
9-12. hét 25,700 – 288,000 hCG szint (mIU/ml)
13-16. hét 13,300 – 254,000 hCG szint (mIU/ml)
17-24. hét 4,060 – 165,400 hCG szint (mIU/ml)
25-40. hét 3,640 – 117,000 hCG szint (mIU/ml)
2. Missed ab – Azt kívánom minden babát várónak, hogy csak olvasson erről a kifejezésről, de soha ne kelljen átélnie. Általában a 6-10. hét között következik be, megáll a baba fejlődése. Abbamaradt vetélésnek is nevezik. Ahogy olvasgattam ezt átélt kismamák arról számolnak be, hogy a szívhang leáll, az előző uh-hoz képest nem észlelhető fejlődés a magzaton. Sokszor tünetmentes, így csak a következő uh-n derül ki, de ha a jellegzetes émelygés, mellfeszülés hirtelen abbamarad, vagy barnázás lép fel, akkor érdemes felkeresni az orvost, hátha még tud segíteni. Sárgatest-elégtelenség miatt következhet be.
3. Barnázás – Szerintem ez az egyik leggyakoribb kifejezés a kismamák körében. Kicsit viccesen hangzik, de sajnos egyáltalán nem az, ha tapasztalod, hogy wczés után barnás lesz a papír, mindenképp keresd fel orvosod. Nekem is volt egy nagyon minimális, el is mentem dokihoz, ekkor kaptam a progeszteront meg a rutascorbint. Utána megfigyeltem egyébként, hogy amikor meg kellett volna jönnie, akkor volt inkább, a hasam is görcsölt, ilyenkor még emlékszik a szervezet, tehát nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, de mindenképp nőgyógyászt javaslok.
4. Terhesség számítása – Lehet, hogy egyedül vagyok ezzel, de kellett egy kis idő, míg rájöttem, (utánaolvastam), hogy aki a kimaradt havi után két héttel megy vizsgálatra az miért 6 hetes és miért nem csak három. Jaaa! Hogy a terhességet az utolsó menstruáció első napjától számítják, ahhha! Logikát nem annyira keresek ebben, de elfogadtam mint tényt.
5. TSH – Ő itt egy hormon, ami a terhesség folyamán fontos szerepet tölt be. Az alul és túlműködés nem jó, ennek mérésével tud segítséget kapni a kismama. A lényeg, hogy, ha zavar van a rendszerben, minél előbb kezelve legyen, mert a nem megfelelő szint vetélést, koraszülést vagy terhességi toxémiát is okozhat. A házipatika.hu oldal szerint ezek a normál értékek terhesség alatt:
1. trimeszter: 0,1-2,5 mIU/L
2. trimeszter: 0,2-3,0 mIU/L
3. trimeszter: 0,3-3,0 mIU/L
6. GSD – Hosszabban Gestation Sac Diameter, a petezsák mérete előtt látható rövidítés
7. VBAC – Első babásként csak olvasni, hallani fogsz erről a kifejezésről, ami annyit tesz, hogy akik első gyermeküket császárral hozták világra, másodjára természetes úton szeretnének szülni.
8. Művi vetélés – Amikor magától nem indul be az elhalt magzat “megszületése”, művi úton kell eltávolítani. Vagy, amikor a babán fejlődési rendellenesség jelei láthatóak, sajnos nincs más megoldás. Történhet gyógyszerek, injekció hatására, illetve műtéttel is.
9. Terheléses cukorszint mérés – A második trimeszterben lesz egy vérvétel, amikor először éhgyomorra néznek cukorszintet, aztán meg kell inni egy elég édes cukros vizet, ami után megint vért vesznek 60 illetve 120 perccel. Így nézik a cukorbetegséget, ha a 120 perces érték magas, diétára fognak. Még itt nem tartok, de már ha rá gondolok rosszul érzem magam. Állítólag már vannak korszerűbb módszerek is. Azt hiszem, erről fogok majd írni egy külön cikket, ha túl vagyok rajta.
10. Gyengéd császár – Ezzel a kifejezéssel most találkoztam először, nem gondoltam, hogy többféle császármetszés is létezik. Mivel a császármetszések aránya egyre nő itthon és külföldön is, az orvosok igyekeznek minél inkább a természetes szüléshez hasonlóan levezetni (már amennyire lehet). Nem vágják el azonnal a köldökzsinórt, az anyára teszik a babát rögtön születés után.
+1 Leiden-mutáció – Ez egy örökletes véralvadási zavar, mely fokozza a trombózis kialakulásának veszélyét. Akiknél megállapították ezt a mutációt nagyobb eséllyel alakulhat ki HELLP szindróma. Nem szabad kezeletlenül hagyni.
Remélem, hogy ezzel a pár kifejezéssel tudtam segíteni hozzám hasonló kismamáknak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: